menu

6.1.2.1 Štruktúra látok

Kvôli efektívnosti nášho výkladu nemôžeme presne sledovať historický vývoj poznatkov z elektrostatiky, ale musíme čitateľovi už v úvode "prezradiť" niektoré súčasné poznatky o štruktúre látok a vlastnostiach elektricky nabitých častíc.

Atómy sa skladajú z kladne nabitého jadra, okolo ktorého je obal z elektrónov. Typické rozmery atómov sú 10-10 m. Jadro atómu je veľmi malé v porovnaní s rozmermi atómu. Jeho priemer je asi 1/100 000 priemeru atómu. Zato je v ňom sústredená prakticky všetka hmota atómu. Pri dostatočne veľkej energii častíc (asi milión krát viac ako je energia atómov v plameni) sa pri zrážkach atómových jadier môže narušiť ich vnútorná štruktúra a dochádza k uvoľneniu častíc, z ktorých sa skladá jadro. Sú to kladne nabité jadrá atómu vodíka - "protóny" a elektricky neutrálne, protónom veľmi podobné častice - "neutróny". Protóny a neutróny pre svoju podobnosť zvykneme označovať spoločným názvom "nukleóny". Elektrická odpudivá sila medzi protónmi v jadre je vzhľadom na malé rozmery jadra a ich kladný náboj nesmierne veľká, a keby neexistovala silná príťažlivá sila medzi protónmi a neutrónmi navzájom, atómové jadro by sa samovoľne rozletelo na márne kúsky. Toto v skutočnosti čiastočne aj nastáva pri reťazovej nukleárnej reakcii v atómových bombách a jadrových reaktoroch. (štiepenie jadier)

Neutróny, ktoré sa pri jadrových reakciách niekedy uvoľnia z atómového jadra sú nestabilné a samovoľne sa rozpadajú v priebehu niekoľkých desiatok minút na protóny a elektróny. Takýto rozpad prebieha, podstatne pomalšie, aj v jadrách niektorých ťažkých prvkov s veľkou prevahou neutrónov, čo sa prejavuje ako rádioaktivita beta.

Pri niektorých zrážkach jadier - jadrových reakciách vznikajú častice, ktoré sú navlas podobné elektrónom ale majú opačný t.j. kladný elektrický náboj - "pozitróny". Aj protóny pri dostatočnej energii dokážu vyprodukovať svoju presnú kópiu s opačným elektrickým nábojom - "antiprotón". Pri všetkých takýchto premenách častíc stále platí zákon zachovania celkového elektrického náboja.

 

V tuhých látkach sa stretávame s veľmi rozmanitou vnútornou štruktúrou.

·       Iónové kryštály sa skladajú z kladne a záporne nabitých iónov, čo sú atómy s deficitom alebo prebytkom elektrónov. Typickým príkladom je kuchynská soľ - NaCl, ktorá obsahuje ióny Na+ a Cl-. Vnútorná súdržnosť látky je určená práve elektrickými silami medzi týmito iónmi.

·       Kovalentné kryštály - diamant, SiC, kde je väzba medzi atómmi  v podstate tiež elektrostatická, ale taká, že vonkajšie elektróny atómov sa nachádzajú väčšinou medzi dvoma atómmi a tým vzniká silná príťažlivá sila medzi kladne nabitým zvyškom atómu a týmito elektrónmi

·       Atomárne a molekulárne kryštály - organické zlúčeniny, väčšina polymérov,

·       Amorfné materiály – sklo a pod. Sú to materiály, ktoré nemajú pravidelnú vnútornú štruktúru 

Vo všetkých týchto látkach sa voľne pohyblivé nabité častice prakticky nevyskytujú.

 

·       Kovové kryštály - z každého atómu je odtrhnutý jeden až dva elektróny, ktoré sa voľne pohybujú v kryštalickej mriežke kladných iónov.

·       Polovodiče - sú to v podstate kovaletné kryštály, kde už pri bežných teplotách veľmi malá časť atómov stratila svoje elektróny a tieto sa voľne pohybujú po celom kryštály. (Ge, Si a pod.)

V týchto látkach sa vyskytujú voľne pohyblivé elektrické náboje.

 

kvapalinách sa obvykle stretávame s týmito dvoma prípadmi

  • Čisté kvapaliny mnohých látok obsahujú iba elektricky neutrálne molekuly. Destilovaná voda, benzín, petrolej, olej a pod. Voľne pohyblivé nabité častice sa v nich nevyskytujú.
  • Kyseliny, zásady, roztoky solí. V tomto prípade dochádza k disociácii molekúl t.j. ich rozpadu na nabité ióny. Napríklad NaCl sa vo vode rozkladá na ióny Na+ a Cl- . Tieto ióny sú v roztoku pohyblivé. V skutočnosti aj v destilovanej vode je nepatrná časť molekúl (asi 10-7) disociovaná na ióny H+  a OH- .

 

plynoch sú atómy a molekuly navonok elektricky neutrálne. Po zahriatí na vyššie teploty, napríklad v plameni (1000°C a viac) kinetická energia atómov a molekúl je už dostatočná na to, aby pri ich vzájomných zrážkach dochádzalo k narušeniu ich vnútornej štruktúry - "ionizácii", ktorá sa prejavuje vznikom elektricky nabitých častíc. Záporne nabité častice, ktoré dostali názov "elektrón" sú pri všetkých plynoch rovnaké a majú veľmi malú hmotnosť. Kladne nabité častice majú hmotnosť približne rovnú hmotnosti pôvodného atómu alebo molekuly a predstavujú elektricky nabitý zvyšok pôvodného atómu alebo molekuly - "ión".  Pri spätnom procese obnovy pôvodného atómu alebo molekuly - "rekombinácii" iónov s elektrónmi sa prebytočná energia uvoľňuje vo forme elektromagnetického žiarenia, čím dostávame charakteristické spektrá týchto atómov a molekúl. Detailná analýza spektier viedla k určeniu vnútornej štruktúry atómov a molekúl. Ionizáciu molekúl plynu možno dosiahnuť aj dostatočne energetickým žiarením – ultrafialové svetlo, rtg. žiarenie, gama žiarenie, kozmické lúče.

 

Z hľadiska elektrostatiky je rozhodujúce, či sa v látke nachádzajú voľne pohyblivé náboje. Ak áno, sú to elektricky vodivé materiály - "vodiče". V opačnom prípade sú to elektricky nevodivé materiály - "dielektriká".

 


menu